Forum Strona Główna | Zaloguj | Rejestracja | Profil | Użytkownicy | FAQ | Szukaj | Grupy

Czym jest dla Ciebie NLP?

Forum Strona Główna » Ogólnie o NLP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darius5

PostWysłany: 27 Lis 2006, 15:31    Temat postu: Czym jest dla Ciebie NLP?
Dla mnie NLP było sposobem na życie. Nadal jest, ale traktuję je bardziej jako narzędzie niż cel sam w sobie.
Jak to kiedyś powiedział mój znajomy, zpaytany o kiedy nie zajmuje się NLP:
Cytat:
NLP jest ze mną zawsze

Kiedy nauczyłem się, że są skuteczne sposoby używania mózgu jakoś nie chce mi się ich odkładać na bok Smile
Powrót do góry
rafal_pikul

PostWysłany: 27 Lis 2006, 16:36    Temat postu:
Cytat:
Kiedy nauczyłem się, że są skuteczne sposoby używania mózgu jakoś nie chce mi się ich odkładać na bok

Podpisuje się pod tym Darius5 (jesli można;))

PostWysłany: 13 Gru 2006, 11:40    Temat postu:
dla mnie również
narzędziem do pracy i... pracą (pasją)

Ale to był on.
Powrót do góry
Rafał

PostWysłany: 18 Gru 2006, 20:37    Temat postu: Czym jest NLP
Wydaje się być niczym więcej jak rozwinięciem i kombinacją Jogi, HUNY, Medytacji, Metody Silvy i Masmeryzmu ( być może po części nauk hermetycznych) sprowadzonych do wspólnego mianownika..innymi słowy to nie nasze pokolenie odkryło Amerykę
Powrót do góry
Darius5

PostWysłany: 19 Gru 2006, 11:47    Temat postu:
@Rafał: z ostatnim zdaniem zgodzę się w 100%, to nie Bandler i następni odkryli to wszystko. Jednocześnie to właśnie to pokolenie wrzuciło wszystko co skuteczne do jednego pudełka i pokazało je ludziom, którzy chcą patrzeć. Jednocześnie skróciło to samą ścieżkę rozwoju, bo znajduje się to czego szuka w bardzo krótkim czasie, a żeby przeszukać archiwa wymienionych przez Ciebie dziedzin trzeba lat.
I jeszcze jedno: o wiele więcej dziedzin niż te wymienione przez Ciebie wchodzi w skład NLP Smile

PostWysłany: 19 Gru 2006, 22:08    Temat postu:
" ...a słowo ciałem się stało..."
Powrót do góry
Inspired

PostWysłany: 19 Gru 2006, 23:24    Temat postu:
Cytat:
innymi słowy to nie nasze pokolenie odkryło Amerykę
Myślę, że każdy z nas - od pradawnych czasów - odkrywał w sobie małą cząstkę NLP, oddając się czemuś z pasją, wiedząc, jak to coś wpływa na jego umysł i zachowanie. To, czego dokonał Bandler nie powinno się nazywać odkryciem, to raczej sformalizowanie wszystkich narzędzi, uporządkowanie ich i usystematyzowanie.

Prawdę powiedziawszy, nie wyobrażam sobie NLP jako mieszaniny różnych dziedzin ezoteryki - joga to przecież ćwiczenia związane z przepływem energii, meridianami, itp., Huna zakłada przede wszystkim trójpodział 'sfer' człowieka na ciało, umysł i ducha, medytacja stanowi formę transu, czymkolwiek by on był. Metoda Silvy zakłada m.in. jasnowidzenie, a mesmeryzm - istnienie wypełniającego wszystkie organizmy fluidy. Jeżeli możesz, to napisz o związku, jak widzisz między tymi metodami a strategiami, językiem perswazji czy submodalnościami - bo sam go nie widzę, a chciałbym zobaczyć. Pozdrawiam Smile

PostWysłany: 20 Gru 2006, 09:47    Temat postu:
Siedem zasad Huny. Czyli fundamenty filozofii, a poniżej komentarze dotyczące NLP:

1. IKE – Świat, jest taki, jaki myślisz, że jest
W NLP to jedno z podstawowoych założeń dotyczących mapy i terenu. Każdy człowiek ma indyidualny opis (mapę) otaczającego go świata i tak go definiuje.

2. KALA – Nie ma żadnych ograniczeń
Człowiek posiada cały potencjał, jakiego potrzebuje, wszelkie zasoby potrzebne do zmiany.
Jeśli jedna osoba może coś zrobić, każdy może się tego nauczyć. Sukces ma swoją strukturę.

3. MAKIA – Energia podąża za uwagą
czyli otrzymujesz to, na czym się koncentrujesz.
Doświadczenie ma swoją strukturę.

4. MANAWA – Teraz jest moment mocy
Ludzie dokonują najlepszych wyborów na podstawie dostępnych zasobów. Dlatego i w NLP i w Hunie rozwój polega na dodawaniu sobie nowych możliwości i wyborów.

5. ALOHA - miłość, jest po to by przynosiła szczęście
Hunowe błogosławieństwo miłości i praca z tą energią zakłada tak samo jak w NLP, że kazde zachwanie wywołane jest pozytywną intencją

6. MANA - cała moc pochodzi z wnętrza
Umysł i ciało są elementami tego samego system.
Człowiek posiada wszelkie zasoby potrzebne do zmiany. W Hunie i w NLP celem rozwoju jest poszerzenie dostepu do własnych zasobów.

7. PONO - skuteczność jest miarą prawdy
Jeśli robisz coś co nie działa, zrób coś innego. Chcesz być szczęśliwy czy mieć rację Smile)))))))

Ale to był on.
Powrót do góry
Rafał

PostWysłany: 21 Gru 2006, 16:29    Temat postu:
Dla każdego psychologa w Polsce NLP to wciąż nauka ezoteryczna porównywana z wróżeniem z fusów..
...ale jeżeli przecztamy sobie kultową książke ezoteryczną " Myślokształty" Annie Besant i porównamy do wniosków z kutowej książki z fizyki kwantowej prof. Micho Kaku, "Hiperprzestrzeń" to zauważysz jednolitą koncepcję percepcji świata.

Widzisz Insired, warto zaiwestować w wiedzę interdyscyplinarną.. bo w naszym kraju obserwuję taką smutną prwidłowość , żę ludzie książek nie czytają , a jak czytają to nie rozuieją tego co przeczytali.. ale jak już się znajdą tacy co przeczytali i zrozumieli..to z kolei wniosków nie wyciągają.

Pozdrawiam
Rafał
Powrót do góry
Darius5

PostWysłany: 21 Gru 2006, 18:06    Temat postu:
Cytat:
Dla każdego psychologa w Polsce NLP to wciąż nauka ezoteryczna porównywana z wróżeniem z fusów..

Ja znam psychologów, którzy używają NLP. Jednej psycholożce sam o nim powiedziałem Smile
Co do porównań to piernik i wiatrak mogą być tego samego koloru Smile A skoda i ford mieć inną grubość karoserii.
Mam nadzieję, że metafora zrozumiała Razz

PostWysłany: 21 Gru 2006, 22:17    Temat postu:
Jedną z podobnych ( do głoszonych przez Ciebie ) prawd wygłosił dzielny Wojak Szwejk* swoim towarzyszom niedoli w carskim więzieniu stwierdził on " oddział otoczony z wszystkich stron musi się poddać !"

mam nadzieje że metafora zrozumiała

Pozdrawiam

*z powieści Jaroslava Haska pt."Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej"
Powrót do góry
borg

PostWysłany: 21 Kwi 2007, 10:06    Temat postu:
Darius5 napisał:

I jeszcze jedno: o wiele więcej dziedzin niż te wymienione przez Ciebie wchodzi w skład NLP Smile

Nlp to programowanie neurolingwistyczne- czyli programowanie siebie/innych przy pomocy zwrotow jezykowych. W sklad Nlp coraz czesciej zaliczane sa inne nieneurolingwistyczne techniki zarzadzania emocjami- ale nie sa one neurolingwistyka, a wiec to zaliczanie jest pomylka, naduzyciem, niewiedza....

Bandler rozroznil techniki NLP od DHE i NHR- jego trenerom juz to sie wszystko pomieszalo

a techniki szamanskie, joga, medytacja, mesmeryzm to calkiem co innego- inne sa zalozenia, inne cele, inna droga. Nie ma potrzeby robienia z Nlp religii doskonalosci tym bardziej, ze techniki te kojarzona sa coraz czesciej z ulomnoscia charakterow wyznawcow nlp. Niech Nlp zostanie zbiorem technik.
Powrót do góry
borg

PostWysłany: 21 Kwi 2007, 10:07    Temat postu:
Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu  Strona 1 z 1