Forum Strona Główna | Zaloguj | Rejestracja | Profil | Użytkownicy | FAQ | Szukaj | Grupy


Efektywna nauka obcych słówek

 Forum Strona Główna » Szybka Nauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
InspiredDołączył: 15 Lis 2006
Posty: 67
Skąd: BB City

PostWysłany: 07 Sty 2007, 14:53    Temat postu: Efektywna nauka obcych słówek
Prawdę powiedziawszy, rzadko zdobywam się na to, aby przy nauce korzystać z jakichś wymyślnych technik. Mapy myśli zajmują trochę czasu i są dobre dla wzrokowców, a ja, jak wiele osób, odbieram każdy obraz emocjonalnie. Po prostu czuję jego obecność.

Z racji tego, że opanowanie nowego języka, posługiwanie się nim to właściwie dwie składowe - gramatyka oraz słownictwo - powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób możemy przyspieszyć ich przyswajanie. Gramatyczne konstrukcje, zastosowania najłatwiej 'wyczuć' poprzez odsłuchiwanie tekstów w danym języku, utrwalenie sobie ich zastosowań oraz praktykę, zmuszanie siebie do wypowiedzi w wielu czasach.

Co do słownictwa - popularność zdobywa tzw. technika słów zastępczych. Mamy np. wyraz <<bezuchen>>, w niemieckim znaczący <<odwiedzać>>. Teraz musimy znaleźć w naszym rodowitym języku słówko/słówka, które brzmi podobnie, czyli w tym wypadku <<bez ucha>>. I teraz łączymy to ze znaczeniem: wyobrażamy sobie śmiesznego ludzika, mającego jedno gigantyczne ucho, który ma manię odwiedzania wszystkich ludzi w mieście Laughing Im bardziej idiotyczne, przejaskrawione, chore, psychopatyczne, urojone, surrealistyczne skojarzenia, tym lepiej - przypomnij sobie, przez ile lat pamiętasz o czymś, czego nauczyłeś się, kojarząc to sobie z czymś krótko mówiąc głupim. Na początku można rysować, później przerzucając się na same wizualizowanie. Efekty zauważyłem na sobie - w niecałe 5 minut przyswajam ponad 30 słówek, a co najważniejsze, uczę się ich tylko raz i pamiętam na dobre. Po co za każdym razem powtarzać materiał, z którym spotkaliśmy się? Wystarczy go poszerzać na kolejnym, wyższym stopniu edukacji.

Naturalnie, metody można używać nie tylko w przypadku języków - dobrze sprawdza się w zapamiętywaniu dat i pojęć, także w jakiejś konkretnej kolejności. Przetestuj, komentuj, działaj, twórz.
_________________
"It starts with a dream ... but if that's where it ends ... I wanna go back to sleep."
Powrót do góry
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu  Strona 1 z 1