Forum Strona Główna | Zaloguj | Rejestracja | Profil | Użytkownicy | FAQ | Szukaj | Grupy

NIE - znaczenie pozytywne

Forum Strona Główna » Techniki NLP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wrobelsk8

PostWysłany: 21 Paź 2006, 23:29    Temat postu: NIE - znaczenie pozytywne
W dzisiejszych czasach słowo "NIE" jest widoczne niemalże
wszędzie. Na pewno nie raz zdarzyło się Tobie być
poproszonym przez kogoś o wyświadczenie jakiejś przysługi i
pewnie właśnie wtedy ta osoba powiedziała do Ciebie: "Tylko
nie zapomnij zrobić tego". Następnie, z jakiś dziwnych
przyczyn przysługa, o którą zostałeś poproszony całkowicie
wyleciała Ci z głowy i pewnie przypomniałeś sobie o niej
dopiero przy ponownym spotkaniu z tą osobą. Jeżeli czytasz
takie zdanie: "Nie myśl o zeszłorocznych wakacjach", to
zapewne zauważysz, ze mimo zakazu w Twoim umyśle pojawiły
się prawdopodobnie obrazy, dźwięki lub uczucia kinestetyczne
związane właśnie z zeszłorocznymi wakacjami. Nieświadomość
posługuje się bardzo prostym językiem nie rozumie czasów,
nie odróżnia zdań biernych od oznajmujących oraz zaprzeczeń.
Jeżeli napiszemy "Nie przypominaj sobie, jakie to jest
uczucie, kiedy wchodzisz do lodowatej morskiej wody", to
Twój nieświadomy umysł będzie musiał przywołać ten stan.
Dlaczego Twoja nieświadomość reaguje w ten sposób? Odpowiedź
jest prosta. Umysł, kiedy dostanie jakiś zakaz, musi
najpierw w swoich zasobach odszukać to, o czym ma nie
myśleć, aby móc tę myśl powstrzymać. Bardzo często z powodu
nieznajomości działania słów ludzie sabotują swoje wysiłki
używając zdań typu: "Tylko się na mnie nie złość", "Nie zgub
tego", "Nie zapomnij kupić." itp. Zamiast powyższych zwrotów
powinniśmy mówić "Uspokój się", "Przestań się denerwować",
"Pamiętaj, aby kupić". Słowo "nie" ma swe właściwości tylko
w zdaniach rozkazujących. Jeżeli ktoś prosi Cię "Nie
zapomnij" to tak, jakby dawał nieświadomej części Twojego
umysłu polecenie "zapomnij". Nie oznacza to jednak, że mamy
wcale nie używać "nie", wręcz przeciwnie, jest to doskonałe
narzędzie do wydawania poleceń kobiecie. Przykładowo:

- Naprawdę nie powinnaś.

- Nie śpiesz się.

- Nie myśl o.

- Nie zastanawiaj się nad.

- Nie jest konieczne, żebyś.

- Naprawdę nie wyobrażaj sobie, że

- Zapewne nie masz tyle odwagi byś (wyzwanie)

- Większości ludzi nie starcza wyobraźni (wyzwanie)

- Ludzie naprawdę nie potrafią . (wyzwanie)

- Nie przypominaj sobie, jak to było

- Nie myśl jak to będzie ( łącz z presupozycją zmiany czasu
- jeszcze
nie teraz)
Powrót do góry
Inspired

PostWysłany: 15 Lis 2006, 23:03    Temat postu:
Tak... polecenie negatywne, pierwszy omawiany element przy wprowadzaniu w tajniki NLP Smile Generalnie ten trik sprawdza się dość dobrze, jeśli rozmawiamy np. przez komunikator typu GG - podczas szybkiej, luźnej rozmowy często nie dba się o odpowiednią formę, więc mało kto zwraca na to uwagę. Wówczas możemy przemycić "Nie myśl o..."
W innych warunkach, niestety, dominuje lewa półkula, odpowiedzialna za logiczne myślenie. I tak, gdy podczas dyskusji zaprzeczając, stworzymy dość śmieszne zdanie, to moze ono spotkać się z oporem.

Dlatego też słówko "nie" traktuję głównie w kategoriach napomnienia. Lepiej omijać zdania typu "Nie chciałem zrobić tego" w listach czy artykułach, bo pobudzają wyobraźnię - a ona z kolei tworzy ten wewnętrzny system ostrzegawczy.

PostWysłany: 16 Lis 2006, 09:28    Temat postu:
Należy również pamiętać o unikaniu zaprzeczeń w afirmacjach oraz pozytywnych sformułowaniach...

Cytat:
"Pozytywne sformułowanie to takie sformułowanie, w którym nie używa się zaprzeczeń"

Bardzo często stawiamy sobie za cel pozbyć się czegoś, jakiejś cechy czy sposobu działania. Na przykład przestać palić albo przestać się czegoś bać. Na pewno to dobre pragnienie i słuszne. Z drugiej strony nasza nieświadomość źle pracuje, źle działa z zaprzeczeniami. W tym sensie, że nie rozumie ich, puszcza zaprzeczenia mimo uszu. Dlatego Twoje świadomie sformułowane naturalne pragnienie jako „nie chcę doświadczać strachu” jest odbierane przez nieświadomość jako „chcę doświadczać strach”.

Jeszcze raz o nieświadomości. Nasza nieświadomość również działa w ukierunkowany sposób i czyni wszystko, by nam było dobrze i przyjemnie. Po prostu funkcjonuje nieco inaczej niż świadoma część rozumu, używa innego języka i ma nieco odmienny sposób obcowania. Jedną ze specyficznych cech wynikających z ograniczeń nieświadomości jest niezdolność do rozumienia zaprzeczeń, które znikają z tekstu i zostaje zupełnie inny cel niż na początku.

Zaprzeczenia w naszym języku istnieją dwóch rodzajów: lingwistyczne i logiczne. Logiczne zaprzeczenia wyrażają się poprzez użycie słów „nie”, „ani”, „nigdy” i innych podobnych wyrazów w różnych układach. Na przykład – „nie chcę się bać”. Lingwistyczne zaprzeczenia brzmią jako „pozbyć się”, „odejść”, kiedy samo znaczenie wyrazu niesie w sobie zaprzeczenie. Tutaj sprawa jest jeszcze bardziej delikatna. Nasza nieświadomość postrzega siebie – czyli Ciebie – jako jedną zupełną całość, dlatego pragnienie „pozbyć się strachu” odbierze, jakbyś sam odebrał prośbę odciąć Ci kciuk. Nasza nieświadomość jest rozumna, dlatego takie zamówienie nie zostanie wykonane.

Cóż robić? Zróbmy następująco. Jak tylko napisałeś na kartce cel i znalazłeś w nim zaprzeczenia, zadaj sobie pytanie: „A co ja chcę wzamian?” albo „Tego nie będzie, a co będzie?” Czyli, co będzie naszym celem, a nie odcięciem palca. Teraz weźmy nasz przykład:

- Pozbyć się strachu w obcowaniu z kobietami.
- Strachu nie będzie, a co będzie?
- Pewność siebie, lekkość, wyluzowanie
- I co otrzymujemy?
- Czuć w obcowaniu z kobietami pewność siebie, lekkość, wyluzowanie
Powrót do góry
Inspired

PostWysłany: 16 Lis 2006, 17:40    Temat postu:
I to właśnie jest najbardziej istotne - zamiast skupiać się na tym, by tylko uniknąć słówka 'nie', zmieńmy sposób motywowania się.

Warto wyrobić sobie nawyk polegający na tym, że myślimy o tym, co chcemy zyskać, gdzie dojść i co osiągnąć a nie, czego unikać i oddalać sie od tego. Dlaczego? Po prostu, dużo efektywniej jest skupiać się na czymś, co możemy "posiąść", "zdobyć", niż szukać rzeczy, które należy omijać szerokim łukiem.

Przykłady:

Chcę przestać denerwować się podczas klasówek. X
Mam zamiar zachować spokój i być rozluźnionym na klasówkach. ^

Nie chcę już więcej widzieć tego, co każdego dnia, chcę uciec jak najdalej od nudy i monotonii. X
Chcę zobaczyć coś nowego, egzotycznego. Za cel stawiam sobie doświadczenie zaciekawienia. ^

PostWysłany: 18 Lis 2006, 15:29    Temat postu:
Przypomniało mi się, jak pewien terapeuta, który jest jednocześnie moim wykładowcą, na pierwszych zajęciach napisał wielkimi literami na tablicy:
"STARAMY SIĘ NIE SPÓŹNIAĆ NA ZAJĘCIA".
To dopiero godne uwagi polecenie!!! Laughing
A tak przy okazji, można by się przyjrzeć z bliska dekalogowi.... Wink
Powrót do góry
wrobelsk8

PostWysłany: 18 Lis 2006, 16:17    Temat postu:
rozumujac tak jak lusia mozna stwiedzic ze wiekszosc ludzi postaepuje wedlug deklagu: kradna,zabijaja itd itd Twisted Evil sluszna uwaga Very Happy
Powrót do góry
Inspired

PostWysłany: 19 Lis 2006, 15:29    Temat postu:
Cóż, w przypadku Dekalogu są dwa wyjścia - albo chodzi o tłumaczenie z hebrajskiego (przyznam, że nie wiem, jak w tym języku formuuje się zaprzeczenia), albo chodzi o to, abyśmy uświadomili sobie, jak wygląda dany grzech. Może najpierw obrazy wytworzone przez podświadomość, a potem świadome zaprzeczenie im? Wink

PostWysłany: 21 Wrz 2010, 14:03    Temat postu:
Trzeb zwrócić uwagę że gdyby całkowicie nie - nie działało to pewnie wsadzili byśmy kota do lodówki i próbowali latać na papierowych skrzydłach.
Powrót do góry
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu  Strona 1 z 1